Telefonlarda sahte aramalar engellenebilir mi?

“Call Protected“ yani “Korumalı Arama” olarak adlandırılan sistem sayesinde dolandırıcılık kaynağı ya da şüphelisi olabileceği belirlenen numaralar sistem tarafından belirlenerek, bu numaralar yasaklı numara kapsamına alınacak. Şüpheli kategorisine alınan kaynaklardan gelen çağrılar bir uyarı ile müşteriye bildirilecek. Arayan numaranın tehlikeli olduğu net olarak biliniyorsa sistem çağrıyı henüz kullanıcı fark etmeden engelleyebilecek.

Bununla birlikte kullanıcılar belirli numaraları beyaz listeye ekleyebilecek ancak, blokesi kaldırılan numaraların ayarlanabilmesi için kullanıcıların telefonlarına ayrı bir program daha yüklemesi gerekecek. Şu an için bu özellik yalnızca faturalı iOS ve Android cihazlar için geliştiriliyor ve My AT&T sistemi aracılığıyla aktive edilebiliyor.

Aslında GSM şirketleri yıllardır manuel olarak numara aramalarını bloke etmeye izin veriyorlar ancak bu sistemin diğerlerinden farkı, kullanıcıların tehlikeli olduğunu bilmedikleri kaynaklardan gelen sahte ve tehlikeli aramalardan korunmaları.  Whitepages ve Privacystar gibi üçüncü parti bazı uygulamalar, veritabanına bağlanan kullancılara buna benzer hizmetler verebiliyor. Ancak bu uygulamaları indiren kullanıcılar ister istemez bu veritabanlarına ekleniyorlar. Bu da beraberinde büyük bir güvenlik açığı doğuruyor.   AT & T’nin yeni sistemi ile bu uyarıların şebeke seviyesinde oluşturulmasının sağlanması ve daha güvenli bir müşteri desteğinin ortaya çıkması beklenmektedir. Bu sistem sayesinden ayrıca sahtekarlıkların spesifik yöntemleri ve uygulamaları da doğrudan güvenlik birimlerine ihbar edilebilecek.

Kaynak: theverge.com, donanimhaber.com

Adli Bilimler Net

Adli Bilimler Net Ekibi

You may also like...

Bir cevap yazın

error: