Marmaris’ten Adli Bilimciler Geçti..

Adli Bilimler Bahar Sempozyumu, 8-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında, Muğla’nın Marmaris ilçesinde, doğayla iç içe bir ortamda doyurucu bilgiler eşliğinde gerçekleşti. Adli Bilimciler Derneği ve Adli Tıp Uzmanları Derneğinin ortaklaşa düzenlediği sempozyumda adli bilimler alanında çalışan birçok akademisyen, uzman ve araştırmacı tecrübelerini birbiriyle paylaştı.

Prof. Dr. Hamit HANCI, Prof. Dr. Nadir ARICAN, Prof. Dr. İmdat ELMAS ve Doç. Dr. Yalçın BÜYÜK’ün açılış konuşmaları ile başlayan sempozyumda, üç gün boyunca toplam 11 oturumda 30 farklı sözel bildiri gerçekleşti. Sözel bildirilerin yanısıra içerisinde birbirinden ilgi çekici konular barındıran 83 farklı poster sunuldu.

Adli tıptan, felaket kurbanı kimliklendirme çalışmalarına; toksikoloji çalışmalarından, belge incelemelerine; adli bilişimden adli psikolojiye kadar geniş bir yelpazede bildiriler yayınlandı. Adli bilimler alanında temel kabul edilen konuların yanı sıra alanda yeni olan birçok konuya da sunumlarda ve posterlerde yer verildi. Bildirilerin yanı sıra her sunumun ardından gerçekleşen soru-cevap kısımlarında ufuk açıcı tartışmalar, fikir alışverişleri konuların daha anlaşılır olmasını sağladı.

Adli Bilimler Bahar Sempozyumu’nda, farklı disiplinlerden gelen araştırmacılar, Marmaris’in eşsiz doğasında, yeşil ve mavinin bir arada buluştuğu bir ortamda adli bilimler çatısı altında buluşmuş oldular. Bu sayede multidisipliner çalışma gerektiren adli bilimler alanında ihtiyaç duyulan işbirliklerinin tohumlarının atıldığı bir bilimsel etkinlik gerçekleşmiş oldu.

Bahar sempozyumu Cumartesi akşamı düzenlenen gala yemeği ile son buldu. Bilimsel anlamda edinilen bilgilerin yanı sıra, kazanılan güzel dostluklar adli bilimler alanında çıtanın her geçen gün daha yükseleceği organizasyonların habercisi gibiydi. Yakın dönem içerisinde gerçekleşecek olan Adli Bilişim Sempozyumu (31 Mayıs- 1 Haziran 2014), Kosova Türkiye Adli Bilimler Günleri (12-14 Ağustos), 11. Uluslararası Adli Bilimler Sempozyumu-Bayburt (23-25 Ekim 2014) gibi dikkat çekici organizasyonlar da bu durumu doğrular nitelikte.

Bu güzel organizasyonda emeği geçen başta Prof. Dr. Hamit HANCI ve Prof. Dr. Nadir ARICAN olmak üzere, tüm organizasyon komitesine ve tüm katılımcılara tebrik ve teşekkürlerimi iletiyor ve adli bilimler ailesi olarak en kısa sürede yeni etkinliklerde birlikte olmayı diliyoruz.

Adli Bilimler Net

Adli Bilimler Net Ekibi

You may also like...

Bir cevap yazın

error: