Google “Wycheproof” projesinin adı küçük ama..

Google “Wycheproof”  projesinin adı küçük ama.. büyük güvenlik sorunlarıyla mücadele ediyor

Google 19 Aralık Pazartesi gününden itibaren bilinen güvenlik açıkları için kriptografik yazılım kitaplıklarını kontrol eden bir dizi güvenlik testi olan Project Wycheproof’i serbest bıraktı.

Bununla birlikte Google tarafından yapılan açıklamaya göre kullanıcıların küçük hataları nedeniyle bile kriptografide kötü tecrübelerin yaşanabileceği belirtildi. Proje, açık kaynak kriptografi kütüphanelerinde “çok sık tekrarlı” hata yapmamaya çalışmayı amaçlıyor.

Bu kütüphanedeki yazılım, verileri cihazlarında depolandığı veya internet üzerinden dolaşırken şifrelemeyi güvence altında tutmayı hedefliyor. Google bunun başarılabileceğini düşündüğü için projeye Avustralya’da bulunan kayıtlara dünyanın en küçük kayıtlı dağı olarak geçen “Wycheproof” ismini vermiş.Sloganı ise bir hayli ilginç: “Bir dağ ne kadar küçük olursa, tırmanmak o kadar kolay olur..”

Wycheproof Projesi şu anda 80 çeşit teste tabi tutulmakta ve halihazırda 40’dan fazla güvenlik hatası barındırmakta.. Şirket, projeye yapılacak dış katkıyı memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Bununla birlikte Google yaptığı açıklamada; testlerin geçilmesinin bu kütüphanenin tamamen güvenli olacağı anlamına gelmediğini ve sadece Wycheproof Projesi’nin algılayabileceği saldırılara karşı savunmasız olmadığını vurgulayor.

Google Wycheproof projesi ile geliştiricilerin ve kullanıcıların aynı sonuç için yüzlerce akademik makalenin arasından elemek zorunda kalmadan kütüphanelerini çok sayıda bilinen saldırılara karşı hızlı bir şekilde kontrol etmelerinin sağlanması ve kullanıcılara zaman kazandırması hedefleniyor.

Kaynak: Cnet.com

Adli Bilimler Net

Adli Bilimler Net Ekibi

You may also like...

Bir cevap yazın

error: