12. Uluslararası Anadolu Adli Bilimler Kongresinin Ardından..

‘Adli Tıp’ ve ‘Adli Bilimler’ deki güncel gelişmeleri gözden geçirme, değerlendirme ve adli bilimcileri bir araya getirmeyi amaç edinen 12. Uluslararası Anadolu Adli Bilimler Kongresi’nin ev sahibi “Batman” idi.

Her yıl Anadolu’nun güzide illerinden birinin ev sahipliğini yaptığı Anadolu Adli Bilimler Kongrelerinin 12.’si, 20-23 Mayıs 2015 tarihlerinde Adli Bilimciler Derneği, Ankara Üniversitesi ve Batman Üniversitesi işbirliği ile Batman Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Kongre başkanlığını Prof. Dr. İ. Hamit HANCI ve Prof. Dr. Abdüsselam ULUÇAM’ın üstlendiği kongrede, 20-21 Mayıs tarihlerinde 13 oturumda tamamlanan bilimsel program; Adli Tıp, Olay Yeri İnceleme, Toksikoloji ve Adli Bilimlerdeki Yeri, DNA ve Çocuk, Adli Bilimlerde Multidisipliner Yaklaşımlar, Adli Bilimlerde Fiziksel İncelemeler, Patlayıcılar ve Balistik İncelemeler, Adli Bilimlerde Kimliklendirme ve Antropolojik İncelemeler ile Adli Bilimlerde Genetik ve Parmak İzi konu başlıklarını içeren geniş bir spektrumda yürütüldü. Kongre ikinci günü, eğitimli köpekler ile yapılan “Olay Yeri İnceleme Köpek Gösterisi” ise katılımcıların dikkatini çektiği gibi, köpeklerin patlayıcı izi sürmedeki başarısı hayranlık yarattı.

Hem kongre süresince yapılan kültürel zenginliklerin keşfi hem de 22 Mayıs tarihinde Mor Gabriel Kilisesi, Estel, Midyat ve Hasankeyf Gezileri ile tamamlanan sosyal program yine kongre katılımcılarından olumlu tepkiler aldı.

Kongre bilimsel ve sosyal programının başarıyla amacına ulaşmasında emeği geçen, katkı ve katılımlarını sağlayan herkese teşekkür ederiz.

You may also like...

Bir cevap yazın

error: